Dotychczas poznaliśmy różne liczby, mianowicie:
- liczby naturalne
- liczby całkowite
- ułamki zwykłe i dziesiętne
Wszystkie te liczby tworzą razem zbiór liczby wymiernych. Czyli zbiór liczb, które można przedstawić w postaci ilorazu liczb całkowitych.
W zbiorze liczb wymiernych możemy dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić jednocześnie pamiętając o kolejności wykonywania działań.
Przypomnijmy sobie kilka istotnych informacji, z poprzednich lat, odnośnie liczb, aby obliczenia na liczbach wymiernych szły nam sprawnie.
- Kolejność wykonywania działań:
- najpierw wykonujemy działania w nawiasach;
- mnożenie i dzielenie wykonujemy przed dodawaniem i odejmowaniem;
- potęgowanie wykonujemy przed mnożeniem i dzieleniem.
- Opuszczanie nawiasów:
- jeśli przed nawiasem jest znak plus to wynik działania w nawiasie pozostaje taki sam;
-
- jeśli przed nawiasem jest znak minus to znak wyniku działania w nawiasie zmieniamy na przeciwny;
- Liczby przeciwne to dwie liczby leżące na osi liczbowej w takiej samej odległości od zera. Suma liczb przeciwnych jest równa zero.
- Zamiana ułamka zwykłego na dziesiętny i odwrotnie. Nie każdy ułamek zwykły można zamienić na dziesiętny, ale każdy ułamek dziesiętny można zamienić na zwykły. Jeśli, mamy wykonać działanie, w którym jest ułamek zwykły i dziesiętny to musimy oba ułamki zapisać w jednakowej postaci.
-
- Jeśli chcemy zamienić ułamek dziesiętny na ułamek zwykły to należy zapisać go w postaci ułamka zwykłego, tak jak się ten ułamek dziesiętny czyta. Następnie jeśli się da to skracamy ułamek.
-
- Aby zamienić ułamek zwykły na dziesiętny możemy ten ułamek rozszerzyć tak, aby w mianowniku było 10, 100 lub 1000 i tak dalej.
Jeśli jest to niewykonalne wówczas musimy podzielić licznik przez mianownik. Wówczas ułamki będą miały rozwinięcie dziesiętne nieskończone (dzielenie nie ma końca). Gdy w rozwinięciu nieskończonym zaobserwujemy powtarzający się ciąg cyfr (okres) to będziemy mieli rozwinięcie nieskończone okresowe ułamka.
Każda liczba wymierna ma rozwinięcie dziesiętne skończone lub rozwinięcie dziesiętne nieskończone okresowe.
- Działania na liczbach dodatnich i ujemnych
-
- dodawanie:
- gdy do dowolnej liczby chcemy dodać liczbę dodatnią to przesuwamy się na osi liczbowej w prawo, o tyle miejsc, ile wskazuje drugi składnik;
- gdy chcemy dodać liczbę dodatnią do ujemnej to przesuwamy się na osi od liczby dodatniej, o tyle miejsc jaką wartość ma liczb ujemna, w lewo;
- odejmowanie liczby można zastąpić dodawaniem liczby do niej przeciwnej;
- mnożenie (dzielenie) dwóch liczb o takich samych znakach zawsze jest dodatni;
- mnożenie (dzielenie) dwóch liczb o przeciwnych znakach zawsze jest ujemny.
- dodawanie:
-
Zaznaczanie liczby wymiernej na osi liczbowej
Liczby wymierne podobnie jak liczby całkowite możemy zaznaczać na osi liczbowej. Aby dobrze to zrobić musimy wiedzieć jakie położenie będzie naszej liczby. Jeśli chodzi o liczby całkowite nie będzie to problemem. Gorzej jest w przypadku ułamków, które maja po kilka miejsc po przecinku. W takich przypadkach musimy posłużyć się przybliżeniem i zaokrąglić naszą liczbę.
- Zaokrąglanie rozwinięcia dziesiętnego
Aby zaokrąglić liczbę posługujemy się symbolem” “, który czytamy: równy w przybliżeniu.
Najpierw musimy wybrać do, którego miejsca zaokrąglamy naszą liczbę (pozycja cyfry w liczbie).
Następnie zaokrąglamy liczbę do danego miejsca, odrzucając wszystkie cyfry na prawo od naszej cyfry. W miejsca odrzuconych cyfr wstawiamy zera. Jeśli pierwsza z odrzuconych cyfr będzie równa:
-
-
- 0,1,2,3 lub 4 to naszą cyfrę zostawiamy bez zmian (przybliżenie z niedomiarem)
-
-
-
- 5,6,7,8 lub 9 to naszą cyfrę zwiększamy o jeden (przybliżenie z nadmiarem)
-
Was this helpful?
0 / 0