2022 grudzień rozszerzenie

zadanie 1 (0-2)

Oblicz
\frac{\log _{3}5\cdot \log _{25}27}{\log _{7}\sqrt[6]{49}}
Zapisz obliczenia

zadanie 2 

Funkcja g jest określona wzorem g\left ( x \right )=\left | -\frac{1}{4}x^2 +3x-5\right | dla każdego x\in \mathbb{R}. Fragment funkcji g w kartezjańskim układzie współrzędnych \left ( x,y \right ) przedstawiono na rysunku (jednostki pominięto)

zadanie 2.1 (0-2)

Wyznacz zbiór wszystkich wartości jakie funkcja g przyjmuje w przedziale \left [ 9,11 \right ]
Zapisz obliczenia

zadanie 2.2 (0-2)

Wyznacz zbiór wszystkich wartości parametru m, dla których równanie g(x)=\left | m \right | ma dokładnie dwa rozwiązania dodatnie.

zadanie 3 (0-3)

Wykaż, że dla każdej liczby rzeczywistej x oraz dla każdej liczby rzeczywistej y, spełniających warunek x+y\geq 1, prawdziwa jest nierówność

x^{3}+2xy+y^3\geq x^2+xy(x+y)+y^2

zadanie 4 (0-3)

Maszyna napełnia torebki herbatą. Każda torebka ma zostać napełniona 200g herbaty. Torebkę, która zawiera mnie niż 200g herbaty, nazywamy torebką z niedowagą. Prawdopodobieństwo tego, że pojedyncza torebka napełniona przez tę maszynę jest z niedowagą, jest równe 0,1. Kontroli poddano masę herbaty w torebkach napełnianych przez tę maszynę danego dnia. Do kontroli wybrano losowo 20 torebek.
Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wśród tych 20 losowo wybranych torebek znajdą się co najwyżej dwie torebki z niedowagą.
Zapisz obliczenia. Wynik zapisz w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku.

zadanie 5 (0-4)

Rozwiąż równanie
6\sin x+2\sqrt{3}\cos x+3\textup{tg}x+\sqrt{3}=0
Zapisz obliczenia.

zadanie 6 (0-4)

W trójkącie ABC poprowadzono dwusieczne kątów przecinające boki BC,AC i AB tego trójkąta w punktach – odpowiednio – K,L oraz M. Punkt P jest punktem przecięcia tych dwusiecznych. Na czworokątach CLPK oraz BKPM można opisać okrąg.
Udowodnij, że trójkąt ABC jest równoboczny.

zadanie 7 (0-4)

Olejarnia wytwarza olej ekologiczny. Aby produkcja była opłacalna, dzienna wielkość produkcji musi wynosić co najmniej 480 litrów i nie może przekraczać 530 litrów (ze względu na ograniczone moce produkcyjne). Przy poziomie produkcji \left ( 480+x \right ) litrów dziennie przeciętny koszt K (w złotych) wytworzenia jednego litra oleju jest równy

K(x)=\frac{22x^2-621,5x+23\430}{480+x}, gdzie x\in \left [ 0,50 \right ].

Oblicz, ile litrów oleju dziennie powinna wytworzyć olejarnia, aby przeciętny koszt produkcji jednego litra oleju był najmniejszy (z zachowaniem opłacalności produkcji).

Oblicz ten najmniejszy przeciętny koszt.

Zapisz obliczenia.

zadanie 8 (0-5)

Rozwiąż nierówność
\frac{x-1}{x^2-4}-\frac{1}{2-x}\geq \frac{3}{2+x}+2
Zapisz obliczenia.

zadanie 9 (0-5)

Wyznacz wszystkie wartości parametru m,dla których równanie

x^2-\left ( m-4 \right )x+m^2-7m+12=0

ma dwa różne rozwiązania rzeczywiste x_{1} oraz x_{2}, spełniające warunek

x_{1}^{3}+x_{2}^{3}< 5x_{1}^{2}x_{2}+5x_{1}x_{2}^{2}

Zapisz obliczenia.

zadanie 10 (0-5)

Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny ABCDS o podstawie ABCD. Krawędź podstawy tego ostrosłupa ma długość a. Ściana boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze \alpha takim, że \cos \alpha =\frac{\sqrt{10}}{10}. Przez krawędź BC podstawy ostrosłupa poprowadzono płaszczyznę \pi prostopadłą do ściany bocznej SAD.
Sporządź rysunek tego ostrosłupa, zaznacz na rysunku przekrój wyznaczony przez płaszczyznę \pi i nazwij figurę, która jest tym przekrojem. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Zapisz obliczenia.

zadanie 11 (0-5)

Dany jest trapez ABCD o podstawach AB i CD, w którym \left | AB \right |> \left | CD \right | oraz ramię BC ma długość 6. Na tym trapezie opisano okrąg o promieniu R=5. Miary kątów BAC i ABC tego trapezu spełniają warunek

\frac{\sin \left | \measuredangle BAC\right |}{\sin \left | \measuredangle ABC \right |}=\frac{5}{8}

Oblicz pole i obwód trapezu.
Zapisz obliczenia.

zadanie 12 (0-6)

Prosta k o równaniu x+y-9=0 przecina parabolę o równaniu y=\frac{1}{4}x^2-\frac{3}{2}x+\frac{1}{4} w punktach A oraz B. Pierwsza współrzędna punktu A jest liczbą dodatnią; pierwsza współrzędna punktu B jest liczba ujemną. Prosta l jest równoległa do prostej k i styczna do danej paraboli w punkcie C.
Oblicz odległość punktu C od prostej k oraz pole trójkąta ABC.
Zapisz obliczenia.

 

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *