Pewnie nie każdy wie, że ułamkami posługiwano się w starożytności tylko trochę inaczej je zapisywano. licznik był na dole, mianownik na górze i nie było kreski ułamkowej. Dla nas to trochę dziwny zapis, ale jak widać znajomość ułamków jest potrzebna w życiu i już w dawnych czasach nie potrafili sobie bez nich poradzić.
Ułamki zwykłe
Ułamek, czyli inaczej mówiąc cześć całości. Musimy sobie jednak uświadomić, że ułamek jest liczbą, która przedstawia jakąś wartość i można ją porównywać z innymi liczbami. A ponieważ jest to liczba to ma swoje miejsce na osi liczbowej.
Zacznijmy od tego jak wygląda ułamek zwykły
kreska ułamkowa to nic innego jak znak dzielenia („:”) czyli ułamek oznacza 5 : 8. Ułamek to inaczej iloraz dwóch liczb.
Spróbujmy ten ułamek (zielony kolor) przedstawić za pomocą rysunku:
Możemy zaznaczyć nasz ułamek na osi liczbowej:
Pamiętamy, że każdą liczbę naturalną możemy zapisać w postaci ułamka, mianowicie lub
Jeśli licznik jest mniejszy od mianownika, na przykład wtedy ułamek nazywamy ułamkiem właściwym. Natomiast gdy licznik jest większy od mianownika, na przykład wtedy ułamek nazywamy ułamkiem niewłaściwym.
Każdy ułamek niewłaściwy możemy zamienić na liczbę mieszaną, czyli liczbę zawierającą cześć całkowitą oraz część ułamkową na przykład:
lub jak ktoś woli: (to już jak komuś wygodniej).
Oczywiście każdą liczbę mieszaną możemy zamienić na ułamek niewłaściwy, na przykład .
Każdy ułamek da się rozszerzyć mnożąc licznik i mianownik przez tę samą liczbę, oczywiście różną od zera, np. . Musimy pamiętać, że po rozszerzeniu wartość ułamka się nie zmienia. Możemy skrócić ułamek dzieląc jego licznik i mianownik przez ich wspólny dzielnik na przykład:
.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ułamki da się skrócić, wtedy mamy do czynienia z ułamkami nieskracalnymi na przykład .
Jak sprawdzić, który ułamek jest większy, a który mniejszy?
- Jeśli ułamki mają takie same liczniki to większy jest ten, który ma mniejszy mianownik;
lub
- Jeśli ułamki mają takie same mianowniki to większy jest ten, który ma większy licznik;
lub
- Jeśli ułamki mają różne liczniki i mianowniki to trzeba sprowadzić je do wspólnego mianownika (oba ułamki muszą mieć jednakowe mianowniki) i wtedy porównać ułamki;
Co jest większe ?
Sprowadzamy do wspólnego mianownika natomiast
czyli .
Was this helpful?
0 / 1