Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych
Rachunki dotyczące dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych są dla wszystkich dość proste, ponieważ ułamki dziesiętne często kojarzą nam się z pieniędzmi.
Jeśli ktoś ma problem, zawsze może dodawać bądź odejmować ułamki dziesiętne pod kreskę. Wykonując takie działanie należy pamiętać, aby przecinek jednej liczby znajdował się pod przecinkiem drugiej liczby. W przypadku, gdy któraś z liczb będzie krótsza musimy dopisać zero na końcu tej krótszej liczby i wykonać działanie:
Mnożenie ułamków dziesiętnych
- przez 10, 100, 1000, …
Przy mnożeniu ułamka dziesiętnego przez 10 wystarczy przesunąć przecinek ułamka o 1 miejsce w prawą stronę. Przy mnożeniu przez 100 przesuwamy przecinek ułamka o dwa miejsca w prawą stronę. Analogicznie robimy dla 1000 o 3 miejsca i tak dalej:
- przez liczbę naturalną
Mnożenie wykonujemy normalnie jak mnożenie dwóch liczb naturalnych. Musimy jednak pamiętać o przecinku w wyniku działania, który stawiamy w tym samym miejscu, co w naszym ułamku dziesiętnym.
- przez inny ułamek dziesiętny
Mnożąc dwa ułamki dziesiętne zapisujemy je jedna pod drugą (ostatnia cyfra pod ostatnią cyfrą). Przecinek nie musi być jeden pod drugim. Mnożenie wykonujemy tak, jak w przypadku liczb naturalnych, a następnie zliczamy ile w sumie było miejsc po przecinku w jednej i drugiej liczbie, i tyle zaznaczamy w otrzymanym przez nas wyniku:
Oczywiście, nie zawsze jest konieczność mnożenia pisemnego. Przy prostszych przykładach mnożymy ułamki dziesiętne w pamięci.
Dzielenie ułamków dziesiętnych
- przez 10, 100, 1000, …
Przy dzieleniu ułamka dziesiętnego przez 10 wystarczy przesunąć przecinek ułamka o 1 miejsce w lewą stronę. Przy mnożeniu przez 100 przesuwamy przecinek ułamka o dwa miejsca w lewą stronę. Analogicznie postępujemy dla 1000 – 3 miejsca i tak dalej:
- przez liczbę naturalną
Dzielenie sposobem pisemnym wykonujemy normalnie – jak dzielenie dwóch liczb naturalnych, pamiętając o przecinku (będzie on w tym miejscu co w dzielnej):
- przez inny ułamek dziesiętny
Dzieląc dwa ułamki dziesiętne sposobem pisemnym należy przesunąć przecinki w jednym i drugim ułamku o tyle miejsc, aby dzielnik stał się liczba naturalną. Następnie wykonujemy dzielenie:
Zawsze trzeba pamiętać, że jeśli nie jesteśmy pewni naszego dzielenia to możemy sprawdzić nasz wynik mnożąc go przez dzielnik.
Ułamki zwykłe i dziesiętne
Jeśli musimy wykonać działanie w którym mamy ułamki zwykłe i dziesiętne to należy zamienić je albo na zwykłe, albo na dziesiętne i wykonać działanie. Trzeba pamiętać, że jeśli w mianowniku ułamka zwykłego będzie liczba, której nie da się rozszerzyć do 10 lub 100 lub 1000 itp. wówczas najlepiej zamienić ułamki na zwykłe, a następnie wykonać działania. Co do ułamków dziesiętnych zawsze da się je zamienić na zwykłe.
Was this helpful?
4 / 2