Aby, zmierzyć długość odcinka, czy odległości, posługujemy się na linijką, metrem lub czymkolwiek innym, co służy do mierzenia. A co, jeśli musimy obliczyć pole powierzchni dowolnej figury? Co to jest tak naprawdę pole powierzchni? I w jakich jednostkach się je podaje?
Obliczanie pola powierzchni polega na podaniu, ile jednostkowych kwadracików (kwadratów o boku długości jednej jednostki) jest potrzebnych do pokrycia całej figury.
Na przykład:
pole powierzchni tej figury wynosi 7 jednostek (mamy 7 kwadracików jednostkowych).
Najważniejsze, żeby nie mylić pola powierzchni z obwodem!
Pole, czyli interesuje nas cała powierzchnia figury, a jeśli chodzi o obwód, to mamy na myśli „otoczkę” figury (kolor brązowy na rysunku).
Jednostki długości jakie znamy:
- milimetr
- centymetr
- decymetr
- metr
- kilometr
Jednostki, w jakich podajemy pole powierzchni to:
- milimetry kwadratowe () , to pole kwadratu o boku
- centymetry kwadratowe (), to pole kwadratu o boku
- decymetry kwadratowe (), to pole kwadratu o boku
- metry kwadratowe (), to pole kwadratu o boku
- kilometry kwadratowe (), to pole kwadratu o boku
Aby zamienić większą jednostkę pola na mniejszą i się przy tym nie pomylić, wcale nie trzeba się uczyć na pamięć. Wystarczy stosować zależności jakie występują między jednostkami. Poniżej kilka przykładowych zamian:
Do określania powierzchni w Polsce używamy jeszcze, takich jednostek jak:
- ar – jednostka najczęściej stosowana w rolnictwie i geodezji. Ar oznaczamy symbolem i jest to pole powierzchni kwadratu o boku
- hektar – jednostka najczęściej stosowana w rolnictwie i geodezji. Hektar oznaczamy symbolem i jest to pole powierzchni kwadratu o boku
Was this helpful?
0 / 0